przekartkowane

Trzy razy tak!

In Uncategorized on 10 czerwca 2014 at 22:09

Na premierę „Trzeciego zamachu” Piotra Głuchowskiego czekałem z niecierpliwością. Bo o ile druga część trylogii była raczej przeciętna, to cały czas trzymało mnie napięcie po „Umarli tańczą„. A poza tym, skoro seria przygód Pruskiego ma się zamknąć właśnie na trzecim tomie, to szkoda by było nie sprawdzić co tam autor wymyślił (a wymyślił jak zawsze nieźle) i jak z tego wybrnął.

98558-trzeci-zamach-piotr-gluchowski-1Może zacznę od końca – bo dlaczego nie. Całość przygód redaktora – alkoholika, kobieciarza, włóczykija i co by tam jeszcze o nim nie powiedzieć – jest wspaniałą, grubo ponad 1000-stronicową opowieścią. Oczywiście fabularnie zakręconą tak, że nie każdemu podpasuje, jednak czerpie z tego co najlepsze w sensacyjno-kryminalno-spiskowym źródełku. Warsztatowo zaś – niemal idealnie. Język bogaty, postaci ciekawe i nieszablonowe, widać też staranny research dokonany przed pisaniem. Jednym słowem – świetny reportażysta ze świetną wyobraźnią doskonale połączył swoje talenty. Samo zamknięcie trylogii też w bardzo dobrym stylu: otwarte, pozwalające na popuszczenie wodzy fantazji, pozostawiające wiele kwestii własnemu biegowi – w wyobraźni czytelnika. Dziękuję Panie Piotrze!

Sam „Trzeci zamach” jest książką nader na czasie. Fabuła oczywiście zmyślona, postaci także. Nazwiska, miejsca, motywy – również od czapy. Tylko dlaczego, cholercia, wszystko się kojarzy? Autor w iście cyrkowy sposób podsuwa nam żarty, nawiązania, porównania, a potem mruga okiem mówiąc: co złego to nie ja. Dla czytelnika jest to przednia zabawa, zaręczam.

Oczywiście nie obeszło się bez delikatnego hollywoodu, jednak z perspektywy czasu stwierdzam, że najwyraźniej tak musiało być. W końcu nie każdy musi być Joycem. Już lepiej być Głuchowskim i przynajmniej nie zanudzać.

Absolutnie polecam – całość, od początku do końca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.