przekartkowane

Żeby piękniej było!

In Uncategorized on 25 stycznia 2014 at 18:11

W reportażu źle się dzieje. Nie ma już wielkich dzieł, wspaniałych opowieści, które z tematu robią sobie jedynie przyczynek do głębszych rozważań. Powstają historyjki, oderwane od rzeczywistości opowiastki, bazujące na newsach co najwyżej tygodnia, literacko nie będące niczym… Oj, źle się dzieje. Wyjątkiem są oczywiście opowieści podróżnicze, ale to jest na tyle specyficzny gatunek, że trudno go zniszczyć. Ale dość utyskiwań, w końcu tu jest miejsce tylko dla dobrych tytułów. A taki mam w zanadrzu.

wanna-z-kolumnada-b-iext23080064Reportaż to taki, jaki powinien być. Piękny literacko, pisany lekko, z humorem – ale i mądry. Nie poucza, ale daje do myślenia. Można się przy nim odprężyć, ale też z pewnością się od niego nie zgłupieje. Pod tym względem to klasyka gatunku; jest dokładnie taki, jaki powinien być.

Filip Springer zabiera nas w podróż po Polsce i pokazuje nam polskie miejsca. Wybór bardzo uznaniowy, niby w ogóle niereprezentatywny… ale po co inny? W końcu wszędzie jest tak samo. Czyli jak? Tego autor już nie mówi. Nie ocenia. Nie wartościuje. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, że jest… tak sobie.

Jedno pytanie nasuwa się jednak samo: czy gospodarka przestrzenna, estetyka miast, architektura – to tematy ważne? Czy poza wąską grupą pasjonatów ktokolwiek inny się tym zainteresuje? Odpowiem przewrotnie – zapewne nie. A powinien. I jeżeli kogoś nie zainteresowało jeszcze jego najbliższe otoczenie i nie szukał odpowiedzi na pytanie „czy jest ładnie”, to „Wanna z kolumnadą” będzie świetnym do tego przyczynkiem. I może wreszcie będzie wokół nas lepiej.

No i ostatni plus – ogromny zresztą. Jakby na potwierdzenie tezy – że musi być ładniej – sama książka także jest bardzo ładna. Zdecydowanie można ją oceniać po okładce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.