przekartkowane

Po prostu bardzo dobra książka

In Uncategorized on 28 listopada 2013 at 21:25

Książka o zarządzaniu? Kolejny poradnik z tysiącem oklepanych sloganów? Psychologia dla ubogich? Niee… A może kryminał? Sensacja, policja, pościgi, złodzieje? Zieeew… A jedno z drugim? Hmmm… Są dwie możliwości – albo będzie toto genialne albo totalnie do niczego. Ale jak to z nowinkami bywa, najgorsze co można zrobić, to nie spróbować.

17-smiertelnych-bledow-szefa-wydanie-rozszerzone-b-iext12753095Zatem spróbowałem. Rafał Szczepanik (autora już lubię, fajne imię) postanowił napisać właśnie kryminał i przemycić w nim prawdy o zarządzaniu ludźmi, firmą, biznesem i inne takie. Połączenie nad wyraz odważne, z potencjałem – nie tylko czysto poznawczym, ale też i literackim. Jednak żeby nie było to tylko nowe pudełko dla starej zabawki, trzeba się przyłożyć. Bo nowej zabawki w starym pudełku, to się nawet nie spodziewałem. W tym sklepie nowych zabawek już nie ma.

No i co? Zabawka owszem stara, oklepana, zgrana i wystawiona dlatego, że „i tak to kupią”. Motywuj, myśl, planuj, bądź elastyczny, ble, ble, ble. A pudełko? No cóż, historia naiwna, prosta, momentami tak naciągana, że aż bolą włosy i swędzą paznokcie. A wszystko to zmiksowane w nachalny i pretensjonalny sposób.

Hej, to po co to tutaj? Przecież na złe książki złych autorów miejsca tu nie ma. Ich się nawet nie kartkuje!

Owszem, ale jest jeden problem. Pomimo wszelkich wad, niedociągnięć, przynudzania, odgrzewania kotletów i innych tego typu perwersyjnych zabaw, jest coś jeszcze. To jest po prostu bardzo dobra książka! Dlaczego? Nie, nie dlaczego; mimo wszystko. Jest jak ta niska, piegowata dziewczyna z lekko krzywym krokiem i ciągle potarganymi włosami: niby z nóg nie zwala (bo i dlaczego?), a jednak oczu oderwać nie można. I za to właśnie należą się ukłony i miejsce na półce (książce, nie dziewczynie). Polecam najszczerzej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.