przekartkowane

Korpo-techno-thriller dla dużych chłopców

In Uncategorized on 25 października 2012 at 19:28

Podczas ostatniej wizyty w pewnym dużym sklepie, pewnej dużej sieci, jak zwykle nie mogłem się oprzeć aby nie zajrzeć do stoiska z książkami, a tam – niespodzianka jakich mało. Po pierwsze – super okładka (w końcu wszyscy oceniamy po okładkach, a ta naprawdę trafia w mój gust), po drugie – ceniony autor, po trzecie zaś – co najmniej intrygujący opis. Tak oto stałem się posiadaczem (szczęśliwym) „Indeksu strachu”, nowego thrillera Roberta Harrisa.

„Indeks strachu”, najogólniej rzecz biorąc jest rodzajem techno-thrillera poruszającego tematykę sztucznej inteligencji. Były pracownik CERNu konstruuje program komputerowy, który potrafi w niesamowicie krótkim czasie przeanalizować gigantyczną ilość informacji i wykorzystać je do gry na giełdzie. W pewnym momencie nasz bohater pada ofiarą napadu we własnym domu – i jak się okazuje nie był to zwykły napad, a mocodawcy napastnika są zupełnie gdzie indziej niż można było się spodziewać. A na dodatek wokoło zaczyna się dziać wiele, tylko z pozoru zwyczajnych, zbiegów okoliczności.

Fabuła skonstruowana jest niezwykle sprawnie, książkę wręcz się połyka. Autor też bardzo dobrze buduje specyficzne dla tego typu literatury napięcie, podbudowane naukowością. To wszystko razem tworzy naprawdę świetną mieszankę.

Jedyne co boli, to zakończenie… a raczej jego brak. Na pozostawienie ważnych wątków nierozwiązanych narzekałem już przy okazji książki Piotra Głuchowskiego, jednak Harris nie rozwiązał nam niemal nic! Książka wydaje się zakończona w losowo wybranym momencie – może być to wada, może być też zaleta, jeżeli ktoś lubi sobie dopowiadać.

W każdym razie, jeśli ktoś szuka thrillera z rozbudowanymi wątkami korporacyjnymi i technologicznymi, to polecam „Indeks strachu” z czystym sumieniem.

Reklamy
  1. […] thrillerem, z genialnymi suspensami, domieszką finderowskiej korporacji. Coś w stylu opisywanego Indeksu strachu, tylko […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.