przekartkowane

Obrzydliwy Francuz

In Uncategorized on 4 października 2012 at 12:49

Jean-Christophe Grangé znany jest najbardziej chyba z ekranizacji jego powieści „Imperium wilków”. Rzecz to niesłychana, bowiem ekranizacja była cienka jak barszcz, podczas gdy ów francuski pisarz ma na koncie dwie nieprawdopodobnie obrzydliwe powieści. Makabryczne, wręcz ociekające krwią i ludzkim mięsem. Ale co najistotniejsze, nie są to bezmyślne jatki. Są to jatki jak najbardziej wymyślne i wstrząsające.

W „Czarnej linii” mamy zastosowany całkiem ciekawy zabieg – otóż od początku wiemy kto zabił, ale do końca nie wiemy jak i dlaczego. Zbrodniarz (notabene – znany nurek) daje z więzienia wskazówki jak odkryć prawdę o jego wyczynach. Aby akcja toczyła się wartko i ciekawie – przemierzane jest pół świata i do tego autor nie zwleka z akcją. Żeby nie psuć lektury więcej nie napiszę. Wydawca wprawdzie określa fabułę jako „podróż do źródeł zła” – jednak ja bym aż tak daleko się posunął. W każdym razie – jest strasznie. Wyznam wprost – „Czarna linia” jest jedną ze straszniejszych książek jakie czytałem.

„Lot bocianów” jest opowieścią skonstruowaną dość podobnie, aczkolwiek z fabułą mocno różniącą się od poprzedniego tytułu. Tutaj mamy mocniej uwypuklony wątek kryminalny, jednak jak się okazuje jest on jedynie podwaliną do konstrukcji tego, co w książce ma być najważniejsze – opisu okropności. I tutaj nie będę zdradzał istoty tego wszystkiego, jednak też jest strasznie, aczkolwiek z początku zawiewa nudą. Warto jednak się przemęczyć.

Jaki wniosek z tych dwóch pozycji? Ano taki, że naprawdę mocne horrory znajdzie się prędzej na stoiskach taniej książki niż wśród bieżących „topów”. Drugi wniosek to taki zaś, że okropności okropnościami, jednak często straszniejsze od zbrodni i masakr są… ludzie i ich umysły.

Chcesz się pobać? Sięgnij po te właśnie książki.

Reklamy
  1. […] fascynacji tym francuskim autorem już pisałem. I tym razem się nie zawiodłem. Powieść jest brutalna, jest czymś w rodzaju świdra […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.