przekartkowane

O dieslach po ludzku

In Uncategorized on 31 lipca 2012 at 00:01

Napędy silnikowe na jachtach – nazywane nieszczęśliwie „pomocniczymi” – są traktowane przez żeglarzy niestety nieco po macoszemu. A to przecież nielubiane „katarynki” służą nam pomocą przy manewrach portowych, nadają szybkość przy ucieczce przed załamaniem pogody czy wreszcie są nieocenione przy sztormowaniu. Świadomość żeglarzy w kwestii eksploatacji silników jest niestety bardzo niewielka. Brak tu umiejętności prawidłowej osługi, serwisowania czy wreszcie drobnych napraw. I niezwykle ciężko tu wyrokować czy winne jest szkolenie, niewiedza techniczna czy zwykłe niedbalstwo.

Z odsieczą przychodzi nam jednak książka Krzysztofa Zbierskiego „Dieslowskie napędy jachtów”. Sam autor jest jak nikt inny przygotowany do wyłożenia tego trudnego tematu – wszak zawodowo zajmuje się silnikami. Książka natomiast jest solidną porcją wiedzy na temat „dieselków”. Znajdziemy w niej sprawnie wyłożoną teorię, ale i garść wskazówek praktycznych czy też charakterystykę wybranych modeli.

Niewątpliwymi zaletami tej pozycji są jej unikalność oraz język. Autor nie zarzuca nas treściami, których zrozumienie wymagałoby conajmniej habilitacji, a jednocześnie nie rezygnuje z wyłożenia nawet najbardziej zawiłych kwestii. No i sam fakt, że jest to jedna z niewielu pozycji na polskim rynku omawiająca ten temat zasługuje na brawa.

„Dieslowskie napędy jachtów” są obowiązkową pozycją w bibliotece każdego żeglarza. Armatorzy dzięki niej będą potrafili jeszcze lepiej zadbać o swój silnik, czarterobiorcy nie będą patrzeć na diesla jak na wroga, a próbujący swoich sił w motorowodniactwie – zapewne skorzystają z tej pozycji po wielokroć i będą potrafili bezpiecznie i prawidłowo prowadzić rejsy.

Polecam!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.