przekartkowane

Trochę inna książka podróżnicza

In Uncategorized on 27 Maj 2012 at 10:02

Tomka Michniewicza najłatwiej skojarzyć z jego bestsellerową „Samsarą”. Oczywiście nie czytałem. Czytałem za to „Gorączkę”, kupioną zresztą bardziej z przypadku niż ze zdecydowanej chęci. Okazało się jednak, że jak to zazwyczaj z przypadkowymi zakupami bywa, zafascynowała mnie ona nieziemsko. Nie tylko dlatego, że jest najzwyczajniej w świecie ciekawa. Też dlatego, że niesamowicie różni się od innych książek z sąsiednich księgarskich półek.

W ogólnym zamyśle „Gorączka” jest o poszukiwaczach skarbów. I faktycznie, od początku Michniewicz wprowadza nas w ich świat – od strony historycznej, ale też i od tej współczesnej, podszytej atrakcyjnym spiskowaniem, szalonymi ludźmi i olbrzymimi bogactwami. „Gorączka” jest zatem z jednej strony porządną „książką o poszukiwaczach skarbów”. Nie to jednak czyni ten tom wyjątkowym. „Dobrych” książek jest wszak zatrzęsienie, a ta to prawdziwa perełka – perła wręcz, wielka niczym ze skarbu kapitana Kidda.

Dlaczego? Dlatego, że autor nie bawi się w budowanie napięcie, w poprawność stylistyczną, we wprowadzanie postaci. On opowiada. Gdy czytamy o poszukiwaczach złota, o nurkach przeczesujących wraki, o starych historiach, o kasynie w Vegas czy afrykańskich przestępcach – czujemy się jak w pubie, gdzie przy piwku słuchamy opowieści kumpla. Opowieści przerywanej dygresjami, czasami niespójnej, czasami opowiadanej „po łebkach”. Prawdziwej. Takiej, która jest opowiadana z zaangażowaniem. I to jest siła tej książki. Ma ona wady, niekiedy „treść pracy nie odpowiada tytułowi”, bywa niezrozumiała, bywa też zarozumiała. Bo opowiada ją człowiek-człowiekowi.

Chcesz książki autentycznej? Prawdziwej? Nie oszukanej? Chcesz listu od kolegi, który przemierzył świat i ma mnóstwo ciekawych historii? No to masz „Gorączkę”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.