przekartkowane

Thriller jakiego jeszcze nie było

In Uncategorized on 28 stycznia 2012 at 00:01

„Misterium” robi wrażenie piorunujące. Z pozoru zwykły kryminał, ale taki, który w warstwie symbolicznej jest wręcz miażdżący. Poza tym jest jeszcze kwestia grafiki. Akwarele malowane z fotograficzną niekiedy dokładnością robią fantastyczne wrażenie i są absolutnie niebagatelne.

Przede wszystkim – w historii zabito Boga. Nie tego prawdziwego, lecz aktora odgrywającego go w przedstawieniu. Detektyw rusza na poszukiwania mordercy. Równolegle swoje śledztwo prowadzi młoda dziennikarka.

Jednak nie o historię kryminalną tu chodzi – aczkolwiek jest ona prowadzona mistrzowsko. Dużo większe wrażenie robi symbolika komiksu. Takiego przesycenia odniesieniami, puszczaniem oka do czytelnika, nawiązaniami nie widziałem dawno. No i sama warstwa filozoficzna – religia przenika się tu z bezbożnością, ideały z rynsztokiem… Nie wiadomo kto jest kim. Istny galimatias filozoficzny – i do tego na najwyższym poziomie.

Na koniec samo wydanie i warstwa graficzna. Akwarele robią niesamowite wrażenie. Na początku ciężko jest się przyzwyczaić, ale okazuje się, że staranność i dokładność połączona z intrygującą kolorystyką idealnie współgrają z mistyczną wymową dzieła. Do tego czarne tła kart. W polskim wydaniu niestety nie udało się uniknąć małej wpadki ortograficznej przy tłumaczeniu. Boli to o tyle, że błahy błąd kole w oczy jeszcze bardziej przy tak dobrym wydaniu.

W każdym razie, jeśli nie chcesz Czytelniku zasnąć po lekturze – i to nie z nadmiaru krwi i brutalności, a z wewnętrznego rozedrgania – sięgaj po „Misterium”.

Reklamy
  1. mi się także podobał.

  2. Mi się nie podobał. Nie chcę zabijać dyskusji, ale nie chce mi się przepisywać tego, co już kiedyś napisałem o tym „dziełku”:

    http://www.gniazdoswiatow.net/2008/12/23/stek-nawiazan/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.