przekartkowane

Wsi spokojna…

In Uncategorized on 27 stycznia 2012 at 00:01

Piewcą wsi polskiej bym się nie nazwał, ale od dawna fascynuje mnie pewna senna tajemnica kryjąca się niekiedy w miejscach, gdzie psy szczekają niekoniecznie pyskiem. Jest takich miejsc w Polsce niemało, szkoda tylko że niewielu pisarzy potrafi się z tematem zmierzyć. Mamy oczywiście noblowskich „Chłopów”, ale system szkolnictwa oczywiście zeszmacił tę pozycję. Mamy współczesnego Wędrowycza, do którego na szczęście żaden minister edukacji się jeszcze nie dobrał. No i mamy moje najnowsze odkrycie – „Glinno” Jacka Frąsia.

Do wsi Glinno – na skutek pewnych rodzinnych perturbacji – wyjeżdża młody chłopak. Ma tam reprezentować rodzinę na pogrzebie wuja. Z pozoru błahostka, wystarczy się pokazać, ucałować kilka ciotek i tyle. Jednak od razu po przyjeździe zaczyna się przygoda i to niekoniecznie wesoła.

Wieś zaskakuje naszego bohatera tajemniczymi mieszkańcami, dziwnymi wydarzeniami, z pozoru tylko gościnnymi mieszkańcami. Krótki pobyt zamienia się w istny horror, w którym nikomu nie można ufać.

Ciekawa fabuła i specyficzny klimat komiksu dopełniany jest fantastyczną wręcz grafiką. Zaczyna się od okładki – kolorowej, przykuwającej wzrok i budzącej niepokój jednocześnie. A w środku – poezja. Frąś jako malarz pokazał się z najlepszej strony. Ilustracje są staranne, widać w nich specyficzną „malarskość” i jednocześnie podkreślają klimat samej opowieści.

„Glinno” okazuje się zatem dziełem niemal bez wad. Mamy tu klimat polskiej wsi, wciągającą fabułę, niepokojący klimat, ładne kadry, a na dodatek w trakcie czytania – ciarki. Polecam. Bardzo polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.