przekartkowane

Swobodnie

In Uncategorized on 26 stycznia 2012 at 00:01

„Osiedle Swoboda” poraża. Poraża podobnie jak – kojarząca się z tym tomem – „Wojna polsko-ruska” Masłowskiej. Jednak jest to porażenie głęboko oczyszczające i pomimo swojej prostoty – zmuszające do myślenia. Katharsis nas i naszej codzienności.

Michał Śledziński stworzył na przestrzeni 12 lat zbiór obrazków z przeciętnego polskiego osiedla. Z „dziećmi ulicy”, patologiczną młodzieżą (i nie mniej patologiczną starszyzną), bójkami, alkoholem i nieco mniej legalnymi używkami. Jednak pod pozorem „komiksu dresiarskiego” kryje się brutalna krytyka naszych narodowych przywar.

Bo młodzież snująca się bez celu po ulicy, ciułająca zaskórniaki na najtańsze piwo, permanentnie bezrobotna i używająca zdecydowanie nieparlamentarnego języka okazuje się tu oazą normalności. Pomimo braku obycia, odrażających zachowań – są oni o niebo normalniejsi niż wszystko dookoła.

Śledziu w formie satyry, krótkich migawek z życia osiedla przedstawiających miejską codzienność pokazuje nam, że cechy które z pozoru cenimy są obecne tam, gdzie najmniej się ich spodziewamy. Honor, braterskość, szacunek – jest go najwięcej na ulicy; najmniej – w „wyższych sferach”. I jeśli po lekturze wytrzemy oczy ze śmiechu i chwilę pomyślimy, to okazuje się, że – cholera – autor ma rację.

A jeżeli ktoś szuka tylko czegoś do pośmiania i rozrywki – też niech sięga. Ot, dzieło uniwersalne.

Reklamy
  1. […] czytany wpis to “Swobodnie” – 97 odsłon. Srebrny medal dla “Wędrowyczowej fascynacji” – 62 […]

  2. […] (ten sam wynik co ostatnio) z 146. odsłonami. Podium zamyka wpis “Swobodnie“, który ostatnio był niekwestionowanym zwycięzcą. Tym razem jego wynik to 142 […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.