przekartkowane

Kawał dobrego kryminału

In Uncategorized on 25 stycznia 2012 at 00:01

Szok. Mocne uderzenie. Brutalność. Cios jak młotem. To właśnie przychodzi mi na myśl po lekturze „Szminki” duetu Jerzy Szyłak-Joanna Karpowicz. Polski komiks kryminalny. Coś, co absolutnie nie powinno się udać, a udało się genialnie.

Fabuła prosta – policja poszukuje brutalnego gwałciciela. A jak się szuka, to się znajduje. Jednak jak to w policji bywa – nie tego, co trzeba. Ale machina ruszyła, jest przestępstwo, musi być i sprawca.

Komiks rozlicza się bezwzględnie z bezlitosnym wymiarem sprawiedliwości. Pokazuje wprost jak można kogoś przycisnąć, przy pomocy nie do końca moralnych metod. Daje do myślenia.

Ale daje też po oczach. W „Szmince” nie ma kompromisów. Jest wszystko napisane i narysowane wprost. Fabuła jest brutalna – mamy i brutalny przekaz. Jest bezlitosna – mamy bezlitosny rysunek. A sama grafika, nie dość że sugestywna, to i estetyczna. Czarny podkład, żywe kolory, wyraźna kreska – to robi wrażenie.

No i mamy coś, co czyni ze „Szminki” coś więcej niż „Kapitana Żbika” w XXI wieku. Jest mroczna strona bohaterów, jest specyficzne „drugie dno”. I to zachęca to sięgnięcia po kolejny tom cyklu „Sz” – mianowicie „Szelki”.

Zatem – jeśli jesteś bardzo dorosłym czytelnikiem i masz ochotę na cios obuchem w głowę – sięgaj po „Szminkę”. Ale nie narzekaj, że bolało.

Reklamy
  1. moim zdaniem „Szelki” są jeszcze lepsze!

  2. Moje zdanie na temat „Szelek” jest dokładnie odmienne – niedługo się okaże dlaczego.

  3. ooooooooooo!
    to tym bardziej nie mogę się doczekać.

  4. […] „Szmince„, pierwszej części kryminalnej serii „Sz„, pisałem z pasją. Urzekła mnie […]

  5. […] Kawał dobrego kryminału […]

  6. […] komiksowej” (po 7 komentarzy). Po pięć razy napisano aż pod czteroma wpisami: “Kawał dobrego kryminału“, “Trzeci Chabouté“, “Dziesięciu klasyków, których zdecydowanie warto […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.