przekartkowane

Przegląd półki marynistycznej

In Uncategorized on 21 stycznia 2012 at 00:01

Jeżeli miałbym stwierdzić, jaki rodzaj literatury jest mi najbardziej znany i na jaki temat mogę cokolwiek mądrego powiedzieć – to na pewno będzie to literatura o morzu. Jedną takową popełniłem, czytam tego dużo – zawodowo i dla przyjemności. Przeglądu całej półeczki tu nie zmieszczę, ale na pewno wyłuskam to, co warto poznać na początek.

„Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona” Alfreda Lansinga – książka oparta na faktach, historia tragedii pięknego żaglowca i sukcesu grupy zdeterminowanych ludzi. Kawał dobrej literatury faktu i rzecz naprawdę podnosząca na duchu.

„Desperacki rejs” Johna Caldwella – historia człowieka, który aby dostać się do swojej ukochanej po wojnie kupił jacht i ruszył… przez pół ziemi. Jak się czyta, to nie idzie uwierzyć, że działo się to naprawdę. I uwaga dla tych, co już zaczną: warto się przemęczyć przez pierwsze kilkadziesiąt stron, naprawdę.

Karol Olgierd Borchardt – klasa sama w sobie. Jego „Znaczy Kapitan” był kamieniem milowym tak w popularyzacji marynistyki, jak i wśród znawców. Kawał historii polskiej żeglugi, ale co ważne – pisanej przez zwykłego człowieka morza. Trzeba znać.

Joseph Conrad – znienawidzony, bo autor lektury szkolnej. Ale skąd biedny Korzeniowski mógł wiedzieć, że durny system szkolnictwa tak okaleczy jego prozę? Conrad jest specyficzny – jego proza jest wyniosła, miejscami patetyczna, ale przesycona autentyczną miłością do morza i szacunkiem dlań. Moje ulubiona pozycja to „Zwierciadło morza” – może nieco bardziej skomplikowana niż Coelho, ale na pewno warta wysiłku. Wspominana już tutaj.

„Pozostawiony śmierci” Nicka Warda i Sinéad O’Brien – zapis tragicznych regat Fastnet z 1979 roku. Niezwykły dowód na ludzką siłę, pokaz tego jak człowiek zachowuje się w sytuacjach skrajnych. Czyta się jednym tchem. A dla tych, co sami już nie jedno na wodzie widzieli – ciekawy wykład meteo.

„Na małych statkach wśród piaszczystych ławic” Maurice Griffiths – lektura obowiązkowa dla żeglarzy morskich. Opowieść o żegludze na wodach pływowych. Oprócz fantastycznych historii poznajemy specyfikę takiej żeglugi. Ponadto mamy o(d)czarowanie – nie taki diabeł straszny jak go malują.

„Sama na oceanach” Naomi James – kobieta, z bladym pojęciem o żegludze, nieumiejąca odróżnić szerokości od długości geograficznej, posiadająca za to… kota, wyrusza sama dookoła świata. I rejs kończy z powodzeniem. Czytamy z otwartymi ustami.

„Pierwsza dookoła świata” – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – bezpośrednia rywalka wyżej wymienionej. Do dziś istnieją spory, która rzeczywiście była pierwsza. Nie ważne jednak to. Ważne, że książka naszej rodaczki oprócz walorów literackich doskonale pokazuje, jak „robi się” samotny rejs wokół globu.

„Wyprawa szaleńców” Petera Nicholsa – doskonały zapis wokółziemskich regat samotników. Sprawdzian sprzętu i ludzi. Pokonywanie własnych słabości. Wspaniała literatura.

„Wyprawa Kon-Tiki” – Thor Heyerdahl w swojej książce pisze, że „jedyne granice jakie spotkał, znajdowały się w ludzkich umysłach”. I to chyba jest najlepsze motto dla tej pozycji i dowód na to, że nie ma rzeczy niemożliwych.

„Gniew oceanu” Sebastiana Jungera – znamy przede wszystkim ekranizację. Warto jednak sięgnąć do pierwowzoru książkowego, gdyż dużo lepiej pokazuje nam co czuli rybacy. Mamy także ciekawe migawki z życia portowego.

Reklamy
  1. […] się “czego to ja nie przeczytałem” – dziś kolejny “top” (po marynistyce, komiksach i klasykach). Tym razem na warsztat idą książki podróżnicze. Żeby jednak nie było […]

  2. […] uzupełnienie półki marynistycznej. Bo, jak się okazało, kilka absolutnie fenomenalnych pozycji pominąłem w poprzednim wpisie. Tym […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.