przekartkowane

Także dla mężczyzn

In Uncategorized on 19 stycznia 2012 at 15:40

Tworzenie literatury fantastycznej nie jest wcale łatwym zadaniem. Niejednokrotnie możemy się przekonać, że różni autorzy bardzo łatwo wpadają w jedną z dwóch skrajności – w patetyzm bądź też dziecinadę. Są oczywiście nieliczni, którzy znajdują ów złoty środek, jednak i tu prawda jest brutalna – jest to wtedy litetartura najzwyczajniej w świecie nudna. Jaki jest zatem przepis na dobrą, nienachalną, ciekawą i sprawiającą radość literaturę fantastyczną? Cóż, tego nie wiem, myślę także, że nie wiedzą tego nawet autorzy tejże. Wiem natomiast co innego – „Dożywocie” Marty Kisiel jest właśnie taką lekturą. A co jeszcze bardziej fantastyczne – a jak! – to fakt, że jest to literatura kobieca.

dozywZ pozoru jest to zwykła opowieść obyczajowa o człowieku, który zamieszkuje w opuszczonym domu i siłą rzeczy musi przywyknąć do pewnych okoliczności. Z pozoru motyw wyświechtany do granic możliwości, ale… nie w przypadku, gdzie głównymi bohaterami jest anioł uczulony na pierze, gromadka utopców, różowy królik oraz kilka innych równie dziwacznych postaci.

Czy zatem nie ocieramy się tu przypadkiem o wspomnianą wyżej tandetę i śmieszność? Otóż nie. Długo zastanawiałem się, gdzie tu Marta Kisiel zaczarowała, że udało jej się połączyć takie elementy opowieści w zgrabną całość. Wnioski nasuwają mi się dwa: genialne poczucie humoru oraz lekkie pióro. Właśnie połączenie tych dwóch elementów sprawia, że czytanie „Dożywocia” jest autentyczną przyjemnością. Momenty absurdalne są jak najbardziej przyjemne w obiorze, a humor – celny i zniewalający.

Pozostaje się tylko cieszyć, że mamy u nas w kraju takich autorów. Autorów tworzących dzieła pogodne, wywołujące u czytelnika uśmiech na twarzy. Talent to na pewno wart rozwijania, bowiem „Dożywocie” jest bardzo dobrą zapowiedzą dla przyszłej kariery Marty Kisiel.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.