przekartkowane

Awanturnicze obrazki

In Uncategorized on 9 stycznia 2012 at 15:37

Tego było nam trzeba. Kolorowy, z akcją, wyrazistymi bohaterami, teorią spiskową i aferami – a do tego grubszy niż kilka stron. O czym mowa? O komiksie Jeana Van Hamme i Dany’ego „Historia bez bohatera” oraz „Dwadzieścia lat później”. Wspaniała rzecz, absolutnie warta swojej ceny i czasu na nią poświęconego.

Fabuła pierwszej części tomu jest prosta (jak z „Losta”, chciałoby się zarymować). Rozbity samolot, środek dżungli i grupa rozbitków próbujących rozpaczliwie wyjść z sytuacji bez wyjścia. Tutaj wątek jest prosty, zakończenie do przewidzenia, aczkolwiek bardziej radzę to traktować jako wstęp do części drugiej – choć sama w sobie historia też jest niezła.

Jednak w części drugiej właśnie okaże się, że wyraźnie zarysowane rysy postaci w części pierwszej miały swój cel. „Dwadzieścia lat później” zaczyna się od politycznej intrygi i dalej mamy prawdziwy komiksowy raj. Teoria spiskowa, obcy wywiad, przygody i niejeden trup. Prawdziwy majstersztyk scenariuszowy, a o to w komiksie niełatwo.

Natomiast to, co w tym tomie jest klasą samą dla siebie to grafika. Zachwycałem się nad serią Leo (tu i tu), jednak stwierdzam że Dany w niczym nie mu ustępuje. Kolory soczyste, kreska zdecydowana lecz wyraźna. Jest dynamika, ale nie ma bałaganu. Piękna sprawa.

„Historia bez bohatera” wraz z „Dwadzieścia lat później” (ciekawostka, że oba tomy powstały z dokładnie taką samą różnicą czasową) stają się stałym bywalcem mojej prywatnej „alei gwiazd”. I mam nadzieję, że autorzy tychże jeszcze tam zagoszczą.

Reklamy
  1. nie czytałem, ale jak widać, powinienem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.