przekartkowane

Szklany hit

In Uncategorized on 6 stycznia 2012 at 20:37

„Szklany Dom” reklamowany jest sloganem, jakoby Charles Stross był najbardziej ekscytującym pisarzem science-fiction. Z opisu fabuły wynika, że jego książka jest klasycznym przykładem hard S-F, może i dobrym, solidnym – ale czy ekscytującym? Zabrałem się do lektury z jednej strony z zapałem, ale z drugiej z przemożną chęcią udowodnienia, że z tą ekscytacją to przesada.

Szklany-dom-Charles-Stross-bc22770Siadam zatem z książką w ręku, przedzieram się przez pierwsze kilkanaście-kilkadziesiąt stron i… szok. Powieść ta okazała się perełką, prawdziwym asem fantastyki.

Autor nie dość, że doskonale kreuje świat przyszłości, to wraca do korzeni tego gatunku – do filozofii, namysłu nad światem współczesnym, krytycznemu odkrywaniu mankamentów „tu i teraz” za pomocą świata przyszłości. Tak przecież czynili Lem, Verne, Bułyczow… Stross jednym susem dołączył do mojego prywatnego panteonu gwiazd S-F.

Nie będę chyba zbyt otwarty, jeżeli zdradzę, że nasi bohaterowie – osoby dysponujące wysoce zaawansowaną techniką – biorą udział w symulacji… XX i XXI wieku. Lepszego pomysłu na analizę rzeczywistości wyobrazić sobie chyba nie można. Na całe szczęście Stross nie bawi się w nauczyciela, nie wskazuje nam literalnie co jest dobre, a co złe. Podsuwa tylko tropy, przez co i mamy frajdę z dokonywania własnych interpretacji.

„Szklany Dom” można polecić z czystym sumieniem wszystkim miłośnikom fantastyki i nie tylko. Z jednej strony mamy tu solidną opowieść S-F, a z drugiej – naprawdę ciekawy i wyjątkowy traktat filozoficzny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.